piątek, 1 stycznia 2021

Kobiety sukcesu i ich Związki Miłosne

Silne kobiety sukcesu i problem ze stworzeniem i utrzymaniem związku.

Silne kobiety, kobiety sukcesu i brak perspektyw na trwały i udany związek. Nawet jak uda się jakiś związek stworzyć, to zazwyczaj bardzo szybko się kończy, bywa, że w burzliwych okolicznościach. Zazwyczaj są piękne, kreatywne, znają języki obce, mają wspaniałą pracę i plany na przyszłość i kariera staje przed nimi otworem. Angażują się w swoją pracę, ale za sukces płacą wysoką cenę, bo sukces wymaga poświęceń, czasu i wyborów dobrych i złych czasami. Stresująca praca i ciągła frustracja, że nie potrafią nawiązać bliskiej relacji, a nawet jak im się to uda, nie umieją jej utrzymać. Dlatego też przestają wierzyć w miłość, bliskość i w to, że jeszcze może im się udać stworzyć wspaniały związek z mężczyzną. Zazwyczaj takie kobiety bywają zdradzane, a ich niedowartościowani partnerzy nudzą się w takim związku i odchodzą. Silne kobiety sukcesu po każdym takim związku coraz bardziej zaczynają wątpić w swoją atrakcyjność, przestają wierzyć w siebie. Aby odreagować - robią kolejne operacje plastyczne, aby podnieść własne mniemanie o sobie i atrakcyjność.

Sukces wymaga poświęceń

Oprócz stresującego bycia singielką, wszystko co kobieta sukcesu robi - wymaga poświęceń, czasu, zaangażowania jej myśli i tyczy to tylko sfery zawodowej. Praca 24 godziny na dobę, podróże, biznesowe kontakty towarzyskie i brak innych przyjemności, relaksu i możliwości odreagowania. Nie ma czasu na spotkanie z przyjaciółmi, randki i nawet nie ma jak wydać zarobionych pieniędzy, bo wciąż brakuje czasu by iść na zakupy. Znam przypadki kobiet, które podróżując w biznesowych sprawach po całym świecie, nie ruszały się z hotelu na wycieczkę po okolicy, bo nie było czasu z powodu napiętego grafiku spotkań, a po spotkaniach trzeba już było wracać do domu.

Wielu psychologów i terapeutów badając tą przyczynę ośmiela się stwierdzić, że takie kobiety, które odniosły sukces zawodowy, wpędzają mężczyzn w kompleksy, a oni z kolei generalizują temat i uważają, że skoro kobieta odniosła sukces - to na pewno "nie kobieta", tylko facet w spódnicy. Mężczyźni - partnerzy "kobiet sukcesu" zazwyczaj je upokarzają, podcinają skrzydła i obarczają winą za wszystkie swoje życiowe niepowodzenia i za wszystko, czego nie uda im się dokonać w życiu, a planowali. Dlaczego? Przyczyna jest prosta. Kobiety sukcesu są od nich silniejsze. Mężczyźni boją się, że kobiety przeniosą swój sukces na życie prywatne i w domu będą chciały też urządzać wszystko "po swojemu". Takie generalizowanie sprawy odbija się niekorzystnie na życiu uczuciowym w związku, na wzajemnej komunikacji, powoduje stresy, oraz nieodwracalne rozpadanie się więzi i uczucia.

Ucieczka mężczyzny - odreagowanie

Każdy mężczyzna chce być dla swojej kobiety atrakcyjny i dlatego nie szuka kobiety sukcesu, bo nie bardzo ma czym jej zaimponować. Bywa, że nieświadomie wchodzi w związek i potem okazuje się, że jego ukochana to kobieta silna, odnosząca sukcesy zawodowe. A jak jeszcze się zdarzy, że ona zarabia więcej niż on, to już jest katastrofa. Powodów jest kilka, ale najważniejszy jest ten, który nazywany jest "patriarchalnym wzorcem rodziny" i jest przekazywany z pokolenia na pokolenie i bardzo mocno funkcjonuje w podświadomości zbiorowej. W tym patriarchalnym wzorcu rodziny, to właśnie mężczyzna ma świetnie zarabiać, imponować swojej kobiecie i spełniać jej zachcianki oraz utrzymywać rodzinę zapewniając jej bezpieczeństwo. Jeśli taki mężczyzna wejdzie w związek z kobietą odnoszącą sukcesy, to jego pozycja w związku będzie zagrożona. Na początku związku nawet jest fajnie, mężczyzna mówi, że imponuje mu taka kobieta, że mu nie przeszkadza, że więcej zarabia niż on. Z czasem jednak problem narasta i staje się nie do pokonania. Nie radzi sobie taki mężczyzna z frustracją w związku, gdzie rządzi kobieta i zaczyna szukać słabszej kobiety, której zaimponuje i którą będzie się chciał "zaopiekować". 

Silne, zamożne kobiety odnoszące zawodowe sukcesy powinny uważnie przyglądać się mężczyznom, z którymi wchodzą w związki. Ich zaradność życiowa i majątek to nie wszystko, choć bywa czynnikiem przyciągającym jak magnes młodszych partnerów, którym się nie chce pracować i chcą trochę poużywać za pieniądze tych silnych i bywa, że sławnych kobiet. I nie ma miłości w takich związkach, ale niestety tylko interesowność partnera udającego zakochanie. Nie ma dla takich bawidamków większej wartości niż przyjemności, które czerpią z takich związków od swych kobiet, wspólne wyjazdy, prezenty, dobre jedzenie w drogich restauracjach. Naiwne kobiety sukcesu myślą, że takie działanie zatrzyma przy nich mężczyznę, a tymczasem on już ogląda się za kolejną sponsorką. I żadne operacje upiększające i odmładzające nie pomogą by go zatrzymać. 

Lęk kobiety przyczyną samotnego życia 

Wiele silnych i atrakcyjnych kobiet wybiera samotne życie singla gdy okazuje się, że na coś poważnego chorują, albo mają na wychowaniu dzieci. Nie jest to jednak spowodowane tym, że są porzucane, ale problem jest innej natury. One boją się bliskości i nie chcą nawiązać dobrych relacji. Nie lubią współczucia i nie chcą uzależnić się od innych. Boją się też mówić o swoich słabościach, bo boją się stracić w oczach innych i boją się, że stracą pracę. A przecież tyle poświęciły, aby odnieść sukces. Nawet miłość.

Kto rozkręci własny biznes i zrobi karierę, dużo pracuje i zarabia nie jest wolny od lęków i stresów. I choć nie są to lęki egzystencjonalne, to jednak pozbycie się ich bywa trudne. Kobiety sukcesu potrafią je odreagowywać kompulsywnymi zakupami. Nic tak nie poprawia nastroju - jak zakupy, które są też pewną formą wynagradzania siebie i sprawianie sobie przyjemności. Zakupy uspokajają, koją skołatane nerwy - tak jak jedzenie. To też druga forma wynagradzania siebie za swoją samotność. Zajadanie się dobrymi rzeczami, wynagradzanie siebie za porażki w związkach. Zajadają stresy, problemy i samotność i grubną... Ale tego nie widzą. Każde zakupy, czy zajadanie to nawyki, a nawet i uzależnienie są takim remedium, odreagowaniem na dokuczający stres. 

Dla kobiet sukcesu obszar pracy zawodowej jest jedynym miejscem, gdzie ona czuje się dobrze, gdzie jest  doceniana i ma wpływ na wszystko co dzieje się w około. I ten sukces w pracy okupiony jest porażką w życiu domowym i życiu osobistym. Bywa, że sukces zawodowy jest lekiem na wszystkie inne deficyty i brak spełnienia w życiu prywatnym. Dochodzi do tego psychiczne i fizyczne zmęczenie. Kobiety czują się obciążone pracą zawodową i pracą w domu, a wypełnianie domowych obowiązków, na które nie starcza czasu, bywa czasem okupione zdrowiem psychicznym. Jeśli są dzieci to bywa to całkowitą porażką w ich wychowywaniu.

Lęki mężczyzn będących w związku z silną kobietą

Mężczyźni, którzy nie są spełnieni lub ci, którzy mają problemy w pracy powinni docenić swoje partnerki odnoszące sukcesy. Niestety samcze ego nie pozwala cieszyć się z sukcesów i tego jak kobieta radzi sobie w życiu i jest to przyczyną ich kolejnych stresów i lęków. Bywa, że przed odrzuceniem. Obawy o to, że utracą swoją "pozycję" w rodzinie, czy związku, że nie dorówna jej zarobkami, że ona może znaleźć kogoś bardziej atrakcyjnego i interesującego (bo tak często wyjeżdża) bywają powodem zazdrości, zawiści i wiecznych awantur. Bardziej perfidny zazdrośnik dodaje do tego "ciche dni", aby ukarać swoją kobietę za to, że jej się udało. A pod tym wszystkim kryje się jego nieporadność i lęk, że udręczona kobieta powie w końcu dość! Więc potrafi taki mężczyzna być słodki i kochający by nie przeginać. Ale zmora porażki go prześladuje.

Przekonania, że to mężczyzna powinien utrzymać rodzinę i zapewnić byt na odpowiednim poziomie jeszcze bardziej stresują nieporadnych mężczyzn. Obawa o to, co powie rodzina i jak zareaguje otoczenie, że on zarabia mniej, to dodatkowe przyczyny stresu. I ciągle nasuwające się pytanie: "Do czego ja jestem potrzebny?" Urażona męska ambicja pracuje. A przecież związek to nie kontrakt biznesowy dwojga ludzi, ale przede wszystkim powinno go tworzyć uczucie. To dlatego, że dwoje ludzi jest dla siebie bliskich, wyjątkowych i atrakcyjnych związek istnieje. Kto podjął decyzję o byciu razem powinien za ten związek być odpowiedzialnym w 100 procentach. Bo podstawą związku jest miłość, lojalność, otwartość, akceptacja i porozumienie. Jeśli tego nie ma - to i związku nie ma, a jest tylko układ, który na dłuższą metę nie ma żadnych szans. 

Błędne wzorce lub uwarunkowania wyniesione z domu w którym rodzice walczyli ze sobą o pozycję, rację, kto więcej zarabia i ma lepszą pracę - nie mogą być tym, na czym oprzesz budowę swojego nowego związku. Takie kłótliwe i konkurujące ze sobą przepychanki zniszczą każdą, nawet największą miłość i związek stanie się kontraktem i walczącymi ze sobą o wszystko kontrahentami.

Praca przyczyną konfliktu w związku    

Do najczęstszych konfliktów między partnerami dochodzi wtedy, gdy kobieta sukcesu swój wolny czas poświęca swej pracy. Zamiast zająć się dziećmi czy swoim partnerem i spędzić miło czas - ona ślęczy nad papierami i nie interesuje się bliskimi. W związku należy zadbać o jasno sprecyzowane zasady by nie pracować w czasie wolnym, aby mieć czas na odpoczynek i aby nie zaniedbywać dzieci. Hobby, spacery z bliskimi, spotkanie towarzyskie przyjaciół są bardzo ważne. Jeżeli te potrzeby nie będą zaspakajane - kryzys i rozczarowanie zniszczą związek.

Trzeba też pamiętać, że sukces zawodowy może być przyczyną niesnasek i rywalizacji pomiędzy partnerami w związku. Wszystko to, co osiąga kobieta może w oczach mężczyzny wzbudzać zazdrość i poczucie zagrożenia. Wysokie zarobki, możliwości podróżowania po całym świecie u partnera z zaburzonym poczuciem własnej wartości wzbudzą zazdrość, a z czasem zawiść. Może to też wywołać u niego reakcję i silne przekonanie, że jest kimś gorszym, nieważnym i nic nie znaczącym w tym związku.

Kobieta sukcesu chce być doceniona 

Nawet, jeżeli sukces kobiety silnej był tylko i wyłącznie jej zasługą, to ona chce być doceniona przez partnera, chce się z nim razem cieszyć swoimi sukcesami. Niestety nie może tego uzyskać od partnera, który sam ze sobą ma problemy emocjonalne. Nie otrzyma wsparcia kobieta sukcesu od mężczyzny, który jest niespełniony. Nie dość, że nie będzie się cieszył z jej sukcesów, to jeszcze będzie miał żal i przez to wpędzi ją w poczucie winy i wyrzuty sumienia. Szczególnie wtedy, gdy sam nie ma pracy, albo zarabia mniej. To, że jego kobieta odnosi sukcesy będzie go stresować, frustrować i stanie się zły, uszczypliwy, odmówi seksu i wspólnych przyjemności ze spaceru czy po prostu bycia razem. 

Tylko mężczyzna z dużym poczuciem własnej wartości może się cieszyć z jej sukcesów i tylko taki mężczyzna potrafi zaakceptować jej zaangażowanie w życie zawodowe. Zazwyczaj do takich mężczyzn zaliczamy starszych mężczyzn - tych, co spełnili się w życiu. Jeśli kobieta sukcesu nie znajduje chwilowo przy sobie takiego mężczyzny - to codziennie powinna sobie powtarzać patrząc w lustro, jak bardzo jest mądra i atrakcyjna i że jej sukces jest jej dziełem i zasługą. Tylko wtedy, gdy zadba w taki sposób o siebie - życie może jej sprawić wiele niespodzianek i przyciągnie do siebie wartościowego mężczyznę. 

Romantyzm i atrakcyjność

Mimo iż jesteś kobietą sukcesu i nikt ci nie może odebrać tego, co osiągnęłaś, to pamiętaj, że prawdziwi mężczyźni szukają przede wszystkim kobiety, która będzie dla nich atrakcyjna. Romantyzm polega na wzajemnym przyciąganiu się i byciu dla siebie atrakcyjnym i to nie konto bankowe powinno przyciągać, ale osobowość. I przede wszystkim charakter! 

Czego wymaga silna kobieta?

Zawodowe wymagania silnych kobiet sukcesu są duże. Niezależna kobieta dużo z siebie daje, ale i dużo wymaga i w pracy i w domu od partnera. A mężczyźni niestety nie wszyscy potrafią sobie z tym poradzić i czują się jakby tracili pozycję. Tymczasem kobieta chce by jej mężczyzna był zaradny i dzielny, aby się w końcu ruszył i wykazał inicjatywę. Kobieta, która odnosi sukcesy nie może obojętnie patrzeć na to, że jej ukochany marnuje się przed telewizorem lub z kolegami w pubie popija piwko. A przecież są mężczyźni, którzy potrafią zadbać o dom wtedy, gdy ona zarabia. Tacy mężczyźni zajmując się dziećmi i dbając o rodzinę spełniają się w ten sposób gdy to lubią i kochają. I kobieta musi docenić te starania.

Czego wymaga silna kobieta od swojego mężczyzny, aby związek się rozwijał? Przede wszystkim do spełnienia siebie w miłości. Jeżeli mężczyzna ma trudności z wyrażaniem uczuć, komunikacją w relacji i boryka się z niskim poczuciem własnej wartości, to kobieta ma prawo wymagać, aby uświadomił sobie sytuację w jakiej się znalazł i zajął się realizowaniem swoich pasji, hobby, zainteresowań. Aby docenił to, że nie musi tyrać w pracy tak jak ona i że może poświęcić czas dla swojego rozwoju. Aby zainwestował w siebie i zaczął rozwijać się duchowo, albo zadbał o zdrowie fizyczne. Aby być partnerem niezależnej kobiety - trzeba odnaleźć własną niezależność.

Pod żadnym pozorem nie wolno wchodzić mężczyźnie w rolę ofiary i biadolić, że nie zarabia i że jest ciężarem. Kobieta sukcesu ma prawo wymagać od swojego mężczyzny, aby w tym związku, który tworzą i on poczuł się bogaty. Dobrze sobie też musi uświadomić, co on zrobiłby w życiu, gdyby nie był z tą kobietą. Jak potoczyłoby się jego życie. Czy byłby szczęśliwy? Bo związki zawsze są z wyboru, nikt nie jest w nich "za karę". I chociaż wzajemne uwarunkowania przyciągają do siebie partnerów, to warto wiedzieć, że nie ma przymusu bycia w związku, w którym być się nie chce. Sama świadomość, że się jest w związku z kimś, kogo się kocha - już powinna przynieść ulgę i spokój. I należy pamiętać, że to partnerzy o tym decydują - wbrew opiniom innych.  

Czego silnej kobiecie robić nie wolno

Przede wszystkim nie wolno jej narzucać stylu swego życia swemu partnerowi. To kobietom sukcesu wydaje się, że to co robią jest jedyne, słuszne i właściwe i żeby to mężczyzna brał z nich przykład. Bardzo wielu mężczyzn, którym trafiła się silna kobieta sukcesu przychodzi na terapię, bo nie umie sobie poradzić z panią menadżer ich własnego domu. Nie dość, że siedzi w pracy długie godziny, to potrafi taka kobieta przynieść pracę do domu i zamiast porozmawiać ze swym partnerem - rzuca się w wir komputerowych informacji dotyczących pracy. Nie sprzyja to bliskości i nie sprzyja rozwojowi uczuć. Gdy jedno ze związku zaczyna żyć swoją pracą i tylko pracą, traci się z nim kontakt, a związek staje się uczuciowo chłodny, interesowny, organizacyjny i służbowy.

Czego nie wolno robić mężczyźnie w związku z kobietą sukcesu

Przede wszystkim musi taki mężczyzna zaakceptować swoją nową rolę w związku i przestać sabotować wysiłki kobiety, która zarabia. Jeżeli kobieta kocha swojego partnera, to nie zwraca uwagi na to, czy on zarabia więcej czy mniej. Po prostu kocha go i chce być z nim. Dzięki otwarciu na wzajemne uczucia można tą nową rolę w życiu docenić. I nie przeliczać uczucia na kwotę pieniędzy ile się zarabia. Nie przeliczamy uczuć na zyski i straty.  

Nie można straszyć odejściem, igrać z uczuciami. I nie wolno się narażać na utratę bezpieczeństwa w związku z powodu wzajemnych szantażów emocjonalnych. Trzeba poszukać nowych możliwości odbudowy związku, a i przyjrzeć się relacji z dystansu. Czasem kryzys bywa twórczy dla obojga partnerów. Pozwala przełamać wewnętrzny impas i odbudować związek na nowych wartościach.

Rozstania bywają bardzo łatwe, trudniej jest wytrwać w związku gdy piętrzą się trudności. Bywa, że rozstanie jest koniecznością, ale wzajemne troszczenie się o siebie, docenianie bliskości i wspólnoty, którą tworzy dwoje kochających się ludzi jest bezcenne. Wytrwaj, a sukces przyciągniesz.

Gdy mężczyzna czuje się zbędny...

W większości przypadków związków z silnymi kobietami, mężczyźni zarzucają partnerkom iż zanadto skupiają się na sobie. Że ciągle pracują i nie liczą się z innymi, że dbają tylko i wyłącznie o swój sukces, o swoich kolegów z pracy, o swoje relacje z innymi. A partnerów nie dostrzegają i ignorują ich potrzeby. Mężczyźni wtedy czują się niepotrzebni, nieatrakcyjni, zbędni, pomijani i zatracają własne poczucie wartości. Samodzielności i niezależność kobiety dla mężczyzny jest pewnego rodzaju zagrożeniem, daje mu poczucie, że on nie jest już partnerce potrzebny, że nie potrafi być jej wsparciem (bo ona sobie radzi sama), że nie jest już dla niej pomocny. 

Gdy kobieta skupia się na pracy, brak miejsca na wspólne plany, wyjazdy, spacery czy nawet zakupy. A to osłabia więzi i rozluźnia relację. Gdy nie ma przestrzeni na to, aby wspólnie zadbać o swoje wspólne aktywności, to taki stan oddala od siebie partnerów. Mężczyzna potrafi się wtedy wycofać i przyjąć bierną postawę w różnych obszarach życia. Nie uczestniczy w życiu rodzinnym, pozwala na to aby to kobieta podejmowała różne decyzje dotyczące brania odpowiedzialności za wspólnie zamieszkiwaną przestrzeń. I jest to postawa, która daje do zrozumienia, że to kobieta "zrobi wszystko lepiej". Taka bierna postawa mężczyzny w związku może się też brać z tego powodu, że to kobieta jest nadodpowiedzialna i zarządza tak jak w firmie, w życiu osobistym.

Brak otwartej komunikacji

Kiedy mamy do czynienia z brakiem komunikacji w związku, to można zaobserwować, że partnerzy żyją niby razem, ale osobno. Brak komunikacji w związku przynosi brak zrozumienia, brak akceptacji, a w efekcie takiego postępowania - schłodzenie relacji i rozluźnienie więzi. Jedynym lekarstwem, aby temu zaradzić jest otwarta rozmowa, ale bywa, że jedno z partnerów nie chce jej podjąć, bo albo się boi, albo wstydzi, albo "nie widzi problemu", albo udaje, że tak naprawdę to nic się nie dzieje. Albo po prostu ignoruje partnera. 

Tymczasem w związku mamy obowiązek wzajemnie o siebie dbać i wzajemnie siebie słuchać, co lubimy i czego nie lubimy, co chcemy i czego nie chcemy. Nie wolno toczyć wojen o to, kto jest ważniejszy i kto więcej zarabia, bo jest to źródłem nieustannej frustracji i kryzysu związku. Trzeba pamiętać co jest wzajemnie dla każdej pary cenne, jakie są priorytety w związku, cele i dążenia. O trudnościach i problemach trzeba na bieżąco rozmawiać i pamiętać, aby nie wypierać i nie unikać trudnych tematów oraz nie zwalać winy za to co się dzieje na partnera. Szczególną uwagę należy poświęcić, by potrzeby obu stron zostały zaspokojone.

Uwaga

Dla mężczyzny związek z samodzielną, silną i niezależną kobietą może być trudny, ale nie może on sabotować relacji w związku, a raczej zaakceptować ten stan rzeczy i zadbać o nowy wymiar związku i uczucia.

Wszystkie osoby, które potrzebują pomocy i wsparcia  
zapraszamy na terapie i warsztaty terapeutyczne:

 Om Namah Śiwaja

© Wszelkie prawa do publikacji zastrzeżone przez: rebirthing-joga-oddechowa.blogspot.com


1 komentarz: