sobota, 26 października 2013

REBIRTHING

Rebirthing - Technika oddechowa - pogłębione i połączone oddychanie

Babaji - dawca Rebirthingu - Nauczyciel Duchowy Leonarda Orr'a
Rebirthing jest to technika oddechowa polegająca na oddychaniu pogłębionym i połączonym. Głęboki wdech jest wykonywany intencjonalnie, natomiast wydech jest spontanicznym, nie forsowanym wypuszczeniem powietrza. Słowo “Rebirthing” znaczy odradzanie. I dobrze znanym jest fakt, że jest często używane w Biblii w kontekście ponownych narodzin z “Ducha i Prawdy”. Częstym doświadczeniem podczas sesji jest powtórne przeżycie własnych narodzin. Pierwsze traumy są związane z okresem płodowym i czasem narodzin do życia na tej ziemi. Odradzanie się, to również zaczynanie życia na nowo, życia bardziej świadomego i wolnego od uwarunkowań. “Odradzanie” to nazwa spolszczona, dobrze oddająca intencje amerykańskiej nazwy dla tego uproszczonego systemu oddechowej i energetycznej Prana Jogi, jak się metoda oryginalnie nazywa w Indii. Rebirthing to uwalnianie tłumionych emocji podczas płynnego i pogłębionego oddychania poprzez wejście w kontakt z podświadomością. Doświadczenie nieuświadomionych aspektów siebie oraz wzorców, uwarunkowań, które wpływają na odbieranie świata i tworzenie rzeczywistości. Procesy związane z rebirthingiem prowadzą do uświadomienia sobie lęków i blokad powstałych we wczesnym dzieciństwie oraz podczas trudnych doświadczeń życiowych i do uwolnienia od tych stanów.

Za twórcę, a raczej odkrywcę dla świata zachodniego i gorącego propagatora rebirthingu uważa się Amerykanina Leonarda Orr'a, który Rb jako metodę terapeutyczną zaczął popularyzować w 1974 roku. Sondra Ray – to pierwsza kobieta, prekursorka Rebirthingu, na Zachodzie i w USA, uczennica Mahavatar Babaji z Haidakhan. Sondra Ray w latach 70-tych XX wieku, na bazie rebirthingu, stworzyła metodę “Trening Związków Miłości” (LRT). Napisała 18 książek w których jest mnóstwo afirmacji, przykładów, a w Polsce ukazały się pozycje takie jak: „Związki miłości“, „Zasługuję na miłość” czy „Jedyna dieta, jaka jest”. Każdego roku wiosną w okresie wiosennego Navaratri, Sondra Ray pielgrzymuje z międzynarodową grupą studentów do Indii, do Aśramu Mahavatar Babaji z Haidhakan, pokazując piękno i możliwości indyjskiej duchowości opartej na praktyce jogi.

Sondra Ray, za radą Mahavatar Babaji poleca inwokacje Boskiej Matki, której energie potężnie wspomagają cały proces pracy Energii Życia, oczyszczania człowieka z traumy narodzin i innych psychoenergetycznych problemów. Sondra Ray przez pierwszych pionierów Rebirthingu z lat 70-tych XX wieku została z uwagi na jej wkład i zangażowanie ochrzczona przydomkiem “Matka Rebirthingu“, tak jak Leonard Orr bywał nazywany “Ojcem Rebirthingu“. Mahavatar Babaji z Haidhakan jest ich mistrzem, patronem, mentorem i przyjacielem, dawcą wiedzy, metod, inspiracji i mocy działania. Głowny program treningowy Sondry Ray, Trening Związków Miłości, prowadziła między innymi w USA, Wielkiej Brytanii, Francji, Hiszpanii, Włoszech, Niemczech, Islandii, Irlandii, Polsce, Szwecji, Estonii, Rosji, Singapurze, Bali w Indonezji, Japonii oraz Indiach.

Lucyna Winnicka była jedną z prekursorek działań, wpisujących się pod szyld nowej świadomości. Rebirhting do Polski trafił dzięki Pani Lucynie Winnickiej w 1979 roku, kiedy to Leonard Orr odpowiadając na jej osobiste zaproszenie, przybył do Warszawy. Leonard Orr określając rebirthing posługiwał się terminem Maha Joga, praktykę afirmacji, mantrowaniem, zaś sesje oddechowe ćwiczeniami pranajogi lubkrijajogi. Jak wiadomo, Maha Joga to termin oznaczający wybrane początkowe metody praktyki czterech wielkich systemów Jogi (w kolejności: Mantra, Hatha, Laja i Radźa Joga), które służą zapoznaniu z pracą nad sobą, przezwyciężeniu podstawowych ludzkich problemów i reunifikacji ciała z umysłem oraz duchem. 

Tysiące ludzi w Polsce z Rebirthingiem spotkało się dzięki licznym artykułom i książce Lucyny Winnickiej, największej propagatorce rebirthingu w latach 1979-1993. W konsekwencji wizyty Leonarda Orr’a w Polsce powołano Sekcję Jogi Oddechowej Reberthingu, działającą przy ówczesnym Stowarzyszeniu Radiestetów w Warszawie, a późniejszym Polskim Towarzystwie Psychotroników. Po okresie spontanicznych działań, w 1993 roku powstała Fundacja Rebirthing Poland, założona przez Jerzego Sikorę, której centrum znajduje się w Silnej Nowej w dawnym województwie gorzowskim. Centrum Rebirthingu w Silnej Nowej rozpoczęło swoją działalność już w 1987 roku. Reberthing został także szybko włączony w nową formę organizacyjną stworzoną przez Winnicką — Akademię Życia (wówczas przy ul. Forteczna 1/B, 01-54O Warszawa), która miała wyraźny profil psychoedukacyjny. Swoją pierwszą sesje oddechową (z Leonardem Orrem, w Nowym Jorku na festiwalu “Body-Mind-Spirit”) poprzedzoną krótkim wywyiadem, wspomina Lucyna Winnicka na kartach książki “Podróż dookoła świętej krowy“, wydanej w 1986 roku przez KAW, w rozdziale “Oddycham swobodnie i pełną piersią“.

Leonard Orr uważał rytm oddechowy rebirthingu za najmocniejszą formę Prana Jogi. Według niego oddech to sekret życia i śmierci. Celem Orra było wprowadzeniu ludzi na ścieżkę duchowego oświecenia i samo-świadomości. Jeśli patrzeć na Rb od strony metod oddechowych to właśnie Prana Joga jest podstawą na której Leonard Orr wprowadza najprostsze elementy odradzania do praktyki milionów ludzi świata zachodniego.

Om Namah Śivaya

Zapraszamy na warsztaty


© Wszelkie prawa do publikacji zastrzeżone przez: rebirthing-joga-oddechowa.blogspot.com Brak komentarzy:

Prześlij komentarz