niedziela, 27 października 2013

REBIRTHING jest bezpieczny

O szkodliwości klonów i podróbek rebirthingu!

Leonard Orr

Rebirthing (Rebirthing Breathwork) nie jest Terapią Przywiązania. Potępianie i delegalizowanie Rebirthingu z powodu wypadku w Kolorado jest przykładem źle rozumianej jego tożsamości. Mała dziewczynka była zawinięta w koc. Terapeuta przywiązania używał psychodramy by ponownie odegrać jej narodzenie, w nadziei, że dziewczynka zwiąże się ze swoją adoptowaną matką. Nie działało. Mała dziewczynka poskarżyła się, że nie może oddychać. Powiedziała, że umiera. Terapeuta powiedział: „Dobrze więc, umieraj. No dalej, umrzyj.” Przez następnych 20 minut mała dziewczynka nie wydała z siebie żadnego dźwięku, wtedy terapeuta rozwinął koc i spostrzegł, że dziewczynka udusiła się. Terapeuci zostali skazani i wysłani do więzienia. (Dostali po 16 lat więzienia).

Jako założyciel największego ruchu Rebirthingu (Rebirthing Breathwork Movement), nigdy nie byłem zainteresowany psychodramą lub technikami wpychającymi ludzi w ich traumę i dramat. Zawsze miałem uczucie, że ludzie przeżywają wystarczająco dużo dramatu i traumy na co dzień a moim celem jest nauczanie ludzi odprężenia i drogi do spokoju.

Rodzaj Rebirthingu, który ja reprezentuję jest również nazywany Świadome Połączone Oddychanie lub Intuicyjne Oddychanie Energią (tak zwana Joga Oddechowa) Terapeuci przywiązania nie odbyli żadnego przyzwoitego treningu Rebirthingu. Jednak, ich zachowanie uszkodziło reputację rebirthingu.

Rebirthing jest spontanicznie rozpowszechniany wśród milionów ludzi, od czasu kiedy rozpocząłem tę aktywność (ruch) w roku 1974, niemal bez jakichkolwiek incydentów. Nauka lepszego oddychania jest całkowicie nieszkodliwa i wzmacniająca zdrowie. Rebirthing jest tak popularny, ponieważ jest tak prosty. Każdy, kto doświadczył dziesięciu wysokiej jakości sesji jest zadziwiony jego prostotą i siłą. Większość ludzi, którzy się go uczą, lubi dzielić się nim ze wszystkimi których kochają oraz przyjaciółmi.

Nauczanie wysokiej jakości Rebirthingu jest prostsze niż jazda na rowerze, modlitwa, gotowanie czy gra w koszykówkę. Trenowałem lekarzy, psychoterapeutów, pastorów, księży, zakonnice, kulturystów, nauczycieli szkolnych, nauczycieli jogi i ludzi wszystkich profesji. Wykładałem przedmioty związane z Rebirthingiem zarówno w NIH, jak również w szpitalach i uniwersytetach na całym świecie. Rebirthing nie może być zalegalizowany ustawowo i nigdy nie powinien, ponieważ nauka oddychania Oddechem Życia jest naszym prawem od momentu narodzin. Niemniej jednak, jestem zadowolony z tych przepisów prawa, skoro są już konieczne, które zostały ustanowione zarówno przeciw używaniu siły w jakiejkolwiek terapii, jak i terapeutom wykorzystującym swoją pozycję wynikającą z zaufania i intymności (zażyłości) do uzyskania przewagi nad swoimi klientami.

Dobrzy trenerzy Rebirthingu nakierowują tylko (przewodzą, są wskazówką, przewodnikiem) rytm oddechu osoby na najbardziej naturalny, w jaki tylko człowiek może oddychać. To jest delikatny (również: łagodny, subtelny), rozluźniający (również: odprężający), połączony rytm oddechu. Uczymy ludzi oddychać w sposób, w jaki oddychają noworodki oraz w jaki oddychamy pośrodku głębokiego snu. Jest rzeczą całkowicie nieodpowiednią przyklejać Rebirthingowi etykietę szkodliwego, podczas gdy większość trenerów rebirthingu jedynie naucza ludzi odprężenia i uwalniania napięć.

Błędem (również: niewłaściwe, złe) jest winić Rebirthing za śmierć Candace, tak jak błędem byłoby winić edukację lub szkoły publiczne za tragedię Columbine. Błędem jest winić Rebirtherów za działania niewykwalifikowanych terapeutów przywiązania, tak jak błędem byłoby winić nauczycieli za działania uczniów, którzy strzelali do swoich kolegów. Byłoby działaniem tak samo niezrównoważonym (zwichrowanym) wymazać wszystkie samoloty z powodu katastrof lotniczych albo potępiać wszystkie samochody czy kierowców z powodu zdarzających się wypadków. Nie aresztujemy również wszystkich ludzi o imieniu Smith dlatego tylko, że ktoś o tym imieniu popełnił zbrodnię gdzieś w Kalifornii. Jestem zasmucony i wyprowadzony z równowagi przez ludzi złych w jakiejkolwiek profesji. Lekarze medycyny i pielęgniarki, jak podaje USA Today, zabijają w wypadkach szpitalnych ponad 100.000 ludzi rocznie. Nie zamykamy jednak szpitali czy nie zakazujemy medycyny jako zawodu z powodu tych śmierci.

Zawsze zalecam, aby ludzie szukający dobrego Rebirthera najpierw spotkali się z trzema Rebirtherami zanim wybiorą jednego w celu odbycia z nim dziesięciu sesji. Klienci i studenci rebirthingu powinni uczyć się od kogoś z kim czują się dobrze i bezpiecznie. Większość trenerów Rebirthingu to subtelni (także: łagodni, delikatni), kochający i inteligentni ludzie. Rebirthing jest standardowo (normalnie) nauczany w dziesięciu wysokiej jakości indywidualnych sesjach w odstępach około tygodniowych. Każda sesja oddechowa wykonywana jest w pozycji leżącej tak, żeby uczeń mógł poczuć się komfortowo i bezpiecznie. Każda sesja standardowo trwa od jednej do dwóch godzin. Podczas dziesięciu sesji ludzie doświadczają podstawowego przekształcenia ich mechanizmu oddechowego w miarę uwalniania pamięci ciała i napięcia.

Utrzymuję (wspieram) całoroczny ośrodek szkoleń od roku 1974. Ośrodek oferuje 5 i 9-dniowe treningi wysokiej jakości każdego tygodnia roku tak, że są zawsze dostępne dla zainteresowanych ludzi. Byłoby dobrze, gdyby ustawodawcy, ludzie mediów i przywódcy społeczni zasięgali dokładnej informacji i doświadczali dziesięciu sesji zanim je potępią lub spróbują tworzyć stosowne regulacje prawne. Rebirthing, w głównej formie, w jakiej jest praktykowany na całym świecie, jest tak podstawowy i pomyślny dla ludzkiego zdrowia, jak dobre odżywianie i ćwiczenia. Jest wiele dobrych książek o Rebirthingu w wielu językach. Rebirthing był badany przy użyciu metod naukowych. Rebirthing był z powodzeniem używany w leczeniu klinicznym wielu zaburzeń, takich jak alkoholizm. Standardy Rebirthingu jako terapii zostały niedawno przyjęte przez grupę profesjonalistów z Kanady, Francji, Irlandii, Włoch, Polski i Stanów Zjednoczonych. Organizacje rebirthingowe i ośrodki treningowe znajdują się w wielu krajach na całym świecie.

Rebirthing jest bezpieczny (z wykładów Leonarda Orr’a)Om Namah Śivaya

Zapraszamy na warsztaty


© Wszelkie prawa do publikacji zastrzeżone przez: rebirthing-joga-oddechowa.blogspot.com


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz